top of page

Pierwsze testy EduBotów

(19 marca 2018)

"Gra czasowa" - to tryb gry w której ścigamy się z czasem. Trzeba w określonym czasie, zależnym od wybranego trybu trudności wskazać jak największa liczbę wylosowanych miast. 

Film prezentujący postęp prac

(2 marca 2018)

Na potrzeby zbliżających się konkursów zrobiliśmy film o tym jak Eduboty powstały.

Zasada działania planszy

(7 stycznia 2018)

EduBoty muszą wchodzić w interakcję z planszą po której się poruszają.
Aby to zrealizować postanowiliśmy wykorzystać fotorezystory i elektromagnesy.

W mapie świata, w miejscach wybranych stolic umieściliśmy 12 fotorezystorów,
a pod nimi elektromagnesy. Całość połączyliśmy z Arduino Mega. 

Jak to działa?

Arduino losuje miasto i wyświetla je na LCD. Eduboty sterowane przez uczniów jadą do wylosowanej stolicy i w wybranym miejscu włączają diodę laserową. Jeśli światło lasera trafi w fotorezystor odpowiadający wylosowanej stolicy to uruchamia się elektromagnes umieszczony pod fotorezystorem. Wytworzone pole magnetyczne zamyka kontaktron w Edubocie, co jest równoważne z przyznaniem punktu. Zapala się jedna z 6 diod Edubota. Po sekundzie elektromagnes się wyłącza, losowana jest kolejna stolica i proces się powtarza. 

 

Na schemacie obok umieszczony jest tylko jeden fotorezystor i jeden elektromagnes z przekaźnikiem, aby nie komplikować rysunku. W wykonywanym modelu jest 12 fotorezystorów i 12 elektromagnesów.

Kontaktron i diody

(3 grudnia 2017)

W robocie umieściliśmy diodę laserową, skierowaną w dół, dzięki której możemy zmienić rezystancję fotorezystorów umieszczonych na planszy po której się porusza Edubot . Zmiana oporu odpowiedniego fotorezystora powoduje uruchomienie elektromagnesu znajdującego się w planszy i przyznanie robotowi punktu. Na wytworzone pole magnetyczne zareaguje kontaktron w robocie i zapali się jedna z sześciu diod sygnalizujących ilość zdobytych punktów.

W przypadku użycia diody laserowej w złym miejscu zgaśnie jedna z sześciu diod sygnalizujących punktację.

Komunikacja z EduBotem

(8 listopada 2017)

Do komunikacji z EduBotem postanowiliśmy postawić na dobrze sprawdzającą się w tego typu projektach drogę radiową. W tym celu zastosowaliśmy zestaw GamePad który jest bardzo dobrym i łatwym w stosowaniu rozwiązaniem ,a przy okazji podkreśla rozrywkowo-edukacyjny charakter robotów. Zestaw ten jest zasilany powszechnie dostępnymi i tanimi bateriami AAA(małe paluszki). Dodatkowo nasz pad może pracować przy 20 innych odbiornikach bez problemu z zakłuceniami dzięki czemu idealnie nadaje się do wykorzystywania przy zabawach wymagających większej ilości osób. Zasięg naszego odbiornika wynosi 8m co całkowicie spełnia nasze wymagania.

Napęd EduBota

(3 listopada 2017)

Silniki EduBotów z racji na ich przeznaczenie oraz brak potrzeby przebywania dużych odległości nie muszą cechować się szybkościa, tylko mocą. Wybierając model silników musieliśmy mieć na uwadze mały rozmiar wału (do 3mm) oraz wymóg niskiego poboru prądu. Po przeanalizowaniu wszystkich możliwości nasz wybór padł na   silniki Pololu 298:1.  Parametry silnika:
- Średnica wału: 3 mm
- Masa: 10 g
- Prąd przy zatrzymanym wale (6 V): 360 mA
- Wymiary korpusu: 24 x 10 x 12 mm

Do tych silników wybraliśmy sterownik silników DC TB6612FNG. Posiada on mostek H i podwójne wyjścia dzięki którym obsłuży 2 silniki. wyjście sterownika może być obciążane do 1,2A. PWM wspiera częstotliwości do 100 kHz. Wyposażony jest również w wyłącznik termiczny, który zapobiega spaleniu się układu. Jego niewielkie wymiary sprawiają, że można zastosować go w małych projektach, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca co odpowiada naszemu projektowi.
Silniki i sterownik silników idealnie ze sobą współgrają.

Zasilanie EduBota

(1 listopada 2017)

Robot zasilany będzie z akumulatora Li - pol o dwóch celach, czyli napięciem około 7,4 V. Takie napięcie podamy na silniki. Arduino wymaga napięcia 5V, więc użyjemy przetwornicy step- down w celu uzyskania potrzebnej różnicy potencjałów. Do pinów cyfrowych Arduino podłączone będzie sześć diod LED informujących o ilości zdobytych przez ucznia punktów oraz dioda laserowa dzięki której plansza odnotuje położenie robota. Diody szeregowo połączone będą z rezystorami 200 Ohm. Odbiornik fal radiowych potrzebuje napięcia 3,3V, więc wykorzystamy wyjście Arduino o takim napięciu.

Model 3d EduBota

(28 września 2017)

EduBoty to pojazdy gąsienicowe o wymiarach 10cm x 10cm. Podwozie składa się z trochę przerobionych części do robota edukacyjnego Zumo firmy Pololu. Nadwozie zostało zaprojektowane w programie SkechUp, a następnie wydrukowane.  

My Channel

My Channel

Watch Now

Części do EduBota

(10 września 2017)

Komunikacja robota z planszą realizowana będzie realizowana na dwa sposoby. Pierwszy to dioda laserowa i fotorezystory. Drugi natomiast to elektromagnes i kontaktron. Sterowanie zrealizujemy drogą radiową. Do tego akumulator LI-POL i przetwornica, dwa silniki i ich sterownik. Arduino Nano będzie tym wszystkim zarządzać.

bottom of page