top of page

Problem - roboty w szkołach uczą tylko programowania.

 

Nowoczesne technologie wdarły się do szkół. Niemal wszystkie placówki w Polsce posiadają tablice interaktywne czy zestawy tabletów. Codziennością staje się też wykorzystanie robotów jako pomocy dydaktycznej. W szkołach najczęściej stosowane są:

- Photon – robot skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej uczy w szkołach programowania

- lMBOT- polski robot uczący programowania w środowisku Scratch

- LOFI Robot – polski, edukacyjny system do konstruowania robotów i nauki programowania

- Boebot i Mindstorms - są używane do nauczania programowania i informatyki

- Tiro i IROBI – to humanoidalne roboty testowane w dalekiej Japonii na lekcjach języka angielskiego

Czy roboty mogą uczyć tylko programowania?

Głównym założeniem projektu jest stworzenie pomocy naukowej pozwalającej wykorzystać roboty do nauki różnych przedmiotów, a nie tylko programowania jak jest obecnie. Używanie nowoczesnych technologii uatrakcyjnia lekcje i wzbudza ciekawość uczniów. Dodatkowym czynnikiem motywującym do nauki przy korzystaniu z EduBotów jest rywalizacja uczniów o zwycięstwo. Łączenie zabawy i nauki prowadzi do szybkiego rozwoju młodych ludzi.

 

Projekt składa się z trzech elementów. Pierwszym jest duża, interaktywna plansza, w której znajduje się szereg czujników. Drugi element to przynajmniej dwa małe roboty, którymi po planszy mogą sterować uczniowie. Trzeci element to autonomiczny robot, z którym uczniowie mogą rywalizować podczas wyścigu do „poprawnej odpowiedzi”. Każdy z tych elementów sterowany jest oddzielnym mikroprocesorem.

Projekt otrzymał wsparcie finansowe

Stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów

Założenia projektu

bottom of page